Samochody poleasingowe

Rynek krajowych aut używanych w Polsce stale rośnie, a jego dużą część stanowią tak zwane samochody poleasingowe. W głównej mierze jest to zasługa coraz to bardziej atrakcyjnego finansowania zakupu nowych pojazdów. Zakup pojazdu poleasingowego może być ciekawą propozycją dla osób, które szukają pewnego pojazdu z drugiej ręki.

Czym jest leasing?

Leasing pojazdu można porównać do zakupu samochodu na raty, choć naturalnie występuje kilka różnic. Przede wszystkim przy leasingu nie jesteśmy właścicielami pojazdu, a jedynie użytkownikami na czas jego trwania – parametr ten możemy dostosować do swoich potrzeb, średnio wynosi on 3 lata. Ponadto przy leasingu spłacamy pewną część wartości pojazdu a nie jej całość. Najczęściej po zakończeniu leasingu mamy możliwość wykupu auta za wcześniej określoną kwotę, lecz nie musimy tego robić. Ta forma kredytowania zakupu samochodu chętnie wybierana jest przez firmy ze względów podatkowych. Przy leasingu w krótszym czasie możemy wliczyć w koszty wartość samochodu, niż przy zakupie takowego na kredyt i odliczając amortyzację.

Jakie korzyści płyną z zakupu pojazdu poleasingowego?

Umowa zawierana między leasingobiorcą (użytkownikiem) a leasingodawcą (finansującym) wiąże się z pewnymi obowiązkami nałożonymi na użytkownika,takimi jak; wykonywanie przeglądów okresowych, regularna wymiana elementów eksploatacyjnych czy natychmiastowa naprawa występujących usterek. Warto również wspomnieć, że auta brane w leasing często używane są przez floty firmowe, które to montują w swoich pojazdach GPS – głównie do kontroli tego, czy kierowcy użytkują samochody w należyty sposób. Wobec tego nie trzeba mieć obaw o zły stan techniczny takich pojazdów, gdyż są one regularnie serwisowane. Co ważne, częstą praktyką przy sprzedaży tego rodzaju aut jest sporządzanie raportu DEKRA – dzięki któremu potencjalny nabywca otrzymuje szczegółowe informacje (wraz z fotodokumentacją) na temat:

  • stanu poszczególnych podzespołów (silnik, zawieszenie itp.)
  • stanu blacharsko-lakierniczego
  • historii pojazdu

Dodatkowo mnogość aut poleasingowych na rynku sprawia, że nie ma problemu ze znalezieniem samochodu dopasowanego do naszych preferencji. Możemy przebierać pojazdach z każdego segmentu z różnym wyposażeniem.

Gdzie można kupić samochód poleasingowy?

Wielkość tego segmentu rynku powoduje, że samochód poleasingowy można kupić od następujących podmiotów:

  • od komisu specjalizującego się w sprzedaży tego rodzaju pojazdów
  • bezpośrednio od firmy, która wzięła auto w leasing
  • bezpośrednio od użytkownika pojazdu
  • bezpośrednio od leasingodawcy
  • w salonach samochodowych, oferujących program sprzedaży aut używanych (np. Audi Select Plus, Ford Używane czy Opel Gwarantowane Używane)
  • na portalach aukcyjnych oferujących sprzęt poleasingowy

Cena auta poleasingowego

Co istotne takie auta są często tańsze niż pojazdy pochodzące z innych źródeł. Przyczyną jest to, że samochody te mają z góry określoną cenę sprzedaży – ta wyliczona jest na podstawie profesjonalnej analizy. Warto zaznaczyć, że firmy oferujące leasingi zarabiają w głównej mierze na leasingowaniu pojazdów a nie na ich sprzedaży. Ponadto często możemy trafić na wyprzedaże flot, kiedy to sprzedawanych jest kilkanaście lub kilkadziesiąt takich samych pojazdów – wówczas sprzedającym zależy na szybkiej sprzedaży samochodu.